top of page
TARİHÇE

1973 yılında kurulan BİOBAK, sağlık sektörünün, ileri teknoloji bilgisi gerektiren bio-medikal alanında hizmet vermektedir. Tıp biliminin en önemli dallarından biri olan In Vitro Klinik Diagnostik konusunda uzmanlaşmış olan BİOBAK, amatör bir ruhla kurulmuş ve bu ruhu devam ettirerek kurumsallaşma yönünde büyük gelişmeler elde etmiştir.

BİOBAK, adını biyokimyayı temsil eden BİO ve bakteriyolojiyi temsil eden BAK’ ın birleşiminden almıştır. 40 yılı aşkın süredir, ülkemizde dünyanın en önde gelen firmalarıyla işbirliği yapan ve tüm klinik laboratuvarlarına hizmet veren BİOBAK’ ın ilgi alanı insan ve insan sağlığıdır. Zamanında ve doğru yapılan küçük bir müdahale bir hayat kurtarırken, yapılabilecek en ufak bir ihmal ya da hata ise insana zarar verebilir. Bu nedenle hastalığın teşhisi çok önemlidir. Nedenleri bilinemediği sürece uygun tedavi yolunu seçmek çok zordur. Yanlış teşhis, yanlış tedaviyi getirir ve hastanın kaybına kadar gelişen bir tablo oluşturabilir. Doğru teşhis, doğru tedavi ise;

  • İnsan hayatını korur,

  • İşgücü kaybını önler,

  • Teşhis ve tedavi masraflarında tasarruf sağlar,

  • Toplumsal sorunları ve üçüncü şahıslara karşı maddi, manevi ve cezai sorumlulukları önler.

Bu da ancak kaliteli ürünler, kalifiye-eğitimli çalışanlar ve kaliteli hizmet ile mümkündür. BİOBAK’ ın anlayışı ve ilkeleri bu görüşü temel alır.

BİOBAK’ ın bütün çalışanları insan sağlığına en yüksek kaliteyle hizmet verebilmek için el ele bir takım anlayışıyla çalışmaktadır. Bu nedenle BİOBAK’ ın en önemli faaliyetlerinden biri sürekli eğitimdir.

BİOBAK, çalışanlarının eğitimine büyük yatırımlar yapmakta ve onların kişisel gelişmelerine katkıda bulunmayı var oluş nedeninin ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. Bu eğitimler, çalışana yüksek değer kazandırır. Kurulduğu günlerde laboratuvarlarda manuel yöntemler yaygındı, spektrofotometreler ve fotometreler kullanılırdı. Bu nedenle, faaliyetlerine öncelikle biyokimya reaktif ve kitlerinin pazarlamasıyla başlayan BİOBAK, teknolojinin gelişimiyle birlikte, daha sonraları sırasıyla otomatik pipetler, bakteriyolojik vasatlar, serolojik ve virolojik testler, elisa sistemleri, ria kitleri, gamma sayıcıları, biyokimya otoanalizörleri, kan sayım sistemleri, kangazı ve immunodiagnostik sistemleri ürün portföyüne dahil etmiştir.

BİOBAK bugün, immunoloji, biyokimya, hematoloji konularındaki geniş deneyimi ile birçok ünlü dünya firmasının güvenle yetki verdiği bir firma olarak, sektördeki hizmetini 2000’li yıllarda da başarıyla sürdürmek arzu ve kararlılığındadır.

bottom of page